826 inceleme

1 Yorum

IRC ve mIRC Nedir

admin tarafından 24 Şubat 2015 tarihinde eklendi.

IRC nedir?

IRC (Internet Relay Chat – Internet Aktarımlı Sohbet) Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu, daha doğrusu yazıştığı, sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC’in kullanımıyla küçük bir program IRC network’ünde bulunan bir servera bağlanır. Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network’ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında, yüzlerce IRC network’ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere, siz veya onlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, katılabilme imkanı bulacaksınız.

IRC dünyası

Tasalanmayın, size mIRC’in kurulumu ve bilgisayarınıza almanız ile ilgili bilgileri vereceğiz. Eğer daha önceden yaptıysanız hemen kurabilirsiniz, eğer bugün değilse yarın mutlaka. Aşağıda belirtilen bilgileri okumaya ve takip etmeye başlayabilirsiniz.
Birşeyler kaçırırsanız paragrafı tekrar okuyun. Eğer ilk seferinde anlayamazsanız, başka adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.

mIRC nedir?

IRC’yi kullanmak için küçük bir programa (mIRC) yada web chatlere ihtiyacınız var. mIRC oldukça kullanışlı bir IRC programıdır. mIRC’i bedava olarak Mirc.Com ‘dan indirebilirsiniz.

mIRC Programı bilgisayara nasıl kaydedilir?

mIRC kendi kendini bilgisayarınıza kuran bir program olarak tasarlanmıştır, diğer Internet programlarında olduğu gibi. Öncelikle hangi mIRC yayımını kullanmanız gerektiğini bulmalısınız. mIRC 16 bit ve 32 bit yayımlarıyla bulunmaktadır. 16 bit yayımı eski işletim sistemleri için geçerlidir, mesela Windows 3. 1 yada 3. 11. 32 bit yayımı ise Windows 95, 98, 2000 ve NT için geçerlidir.
16 bit için olan sürümü mircxxs. exe olarak adlandırılmıştır. “s” harfini gördünüz mü? Bu 16 (sixteen)’ı anlatmaktadır. 32 bit için olan ise mircxxt. exe’dir. Buradaki “t” ise 32 (thirty-two)’yu belirtmektedir.
Seçiminizi yaptığınıza göre şimdi download işlemine geçebilirsiniz. Internet Browserınızı çalıştırın ve Mirc.Com adresine bağlanın. Dosyayı harddiskinizde belirlediğiniz ve daha sonra kolayca bulabileceğiniz yere alın. mIRC’yi makinenize indirmek birkaç dakika sürebilir.

Programın bilgisayara kurulumu
Dosyayı aldıktan sonra kurulumuna başlayabilirsiniz. Download ettiğiniz dosyayı harddisk’inizde bulun. Bulduktan sonra dosyanın üstüne fareyle çift tıklayın. Bu kurulumu başlatacaktır. Program size lisans dosyasını okumanızı ve mIRC’i nereye kurmak istediğinizi (Destination Folder=Hedef klasör’ü) soracaktır. Normal olarak C:mirc şeklinde kurulum en iyisidir. Kurulum boyunca bir kaç kere OK butonuna tıklamak gerekecek. İşlemler bittiğinde artık yeni bir dünyaya merhaba demeye hazırsınız.

IRC Dünyasına ilk adım

Artık mIRC bilgisayarınıza kuruldu ve kullanıma hazır. Başlamadan önce internet bağlantınızın bulunmasına dikkat edin. Modeminiz vasıtasıyla bağlantınızı kurun. Şimdi mIRC’in küçük ikonunu Start (Başlat) kısmından bulun ve tıklayarak programı çalıştırın.
mIRC ilk defa çalışacak ve ayarlar (Options) menüsü belirecektir. Burada bazı temel bilgileri yazmalısınız. En başta “Connect” menüsü önemlidir. Diğer bölümleri unutup sadece Full Name, E-Mail address, Nickname ve Alternate kısımlarını doldurun;
Örnek:
Full name: Gerçek Adınız (örn, Sercan SUNGUR)
E-mail address: Elektronik Posta adresiniz. (örn, Reorx@e-kolay. net)
Nickname: 1 den 9a kadar karakterli rumuzunuz. (örn, Reorx)
Alternate: Eğer bir başkası normal rumuzunuzu kullanıyor ise bir tane daha belirtmelisiniz, böylece bağlantı sırasında sorun olmasın. (örn, Reorx-)
Gerçek adınızı ve E-Postanızı belirtmek zorunda değilsiniz. Hey, küçük “Invisible” kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyemiz bunu aktif hale getirin, yani tik işareti koyun, böylece Server genelinde yapılan aramalarda kimse sizi bulamasın.
İşte şimdi herşey bağlanmanız için hazır. “Connect to IRC Server” düğmesine tıklayın ve IRC dünyasına hoşgeldiniz.
Kanal ismi boşluğuna örnek olarak #Sonsuzmuhabbet yazıp Join butonuna tıklarsanız o kanala girmiş olursunuz. En iyisi de bütün bu işlemleri bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Neler oluyor?

Olayları basit karşılayın ve bir süre etrafa bakının. Pekçok şey olup bitiyor mIRC (ümitle) bir server’a bağlanmış olmalı. Bu server size sistemiyle ilgili mesajları “Status” penceresinden gönderiyor. Ayrıca mIRC’in kanallar menüsünün de açılmış olması gerekiyor. Ona dikkatlice bakın. IRC’nin en popüler kanalları gözüküyordur. Bunlardan birini seçip çift tıklayabilir ya da üstteki kısma kanal ismini yazıp “Join” tuşuna basabilirsiniz.
Bir kanala katıldığınızda yeni bir pencere açılır. Sağ tarafta görülen isimler kanalda o anda sohbet edenlerdir. Sol tarafta ise sohbetler, kanala girenler, çıkanlar ve sohbetler gözükür. Alttaki tek satırlı mesaj kutusuna “Selam!” yazın. İşte sohbete girdiniz. Keyifli dakikalar ve bol sohbetler.
Kanaldan çıkmak için ise sol-üstte bulunan “Close”, çarpı işaretine tıklayın.
Muhabbet, Eğlence, Zevk

Elbette öyle. . Gördüğünüz gibi IRCye bağlanmak o kadar da zor değilmiş. Ve artık siz keşfetmelisiniz. Karşınıza çıkan kanallar listesi IRC networkte bulunan binlercesinden birkaçı sadece. /list yazarak hepsini görebilirsiniz.
İpucu: “Commands” menüsünde – ekranın en üstündeki- bütün temel mIRC komutları yer almaktadır. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunlar faydalı olabilir.
Diğer IRC networklerine de bağlanmanız mümkün. File/Options/Connect kısmından farklı IRC networkleri yada serverları seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra “Connect to IRC Server” tuşuna tıklayarak bağlanabilirsiniz. Deneyin!
Eğer arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız onlarla aynı IRC serverına bağlandığınıza emin olun. Kanalı bilip, serverdan haberi olmamak, ana caddeyi bilip aramanız gereken şehri bilmemek gibidir.
mIRC’i kurmanızdan sonra biraz tecrübe kazanmanız size kalmıştır. İlk başta herşey oldukça karmaşık gibi görünür ama herşeyi tamamen bilmenize gerek yoktur zaten. Ve unutmayın, her zaman size yardımcı olmak isteyen arakadaş canlısı insanlar olur. Sadece sormayı deneyin!
IRC bağlantınızı sol üst köşede bulunan düğmeye tıklayarak sonlandırabilirsiniz. Bu küçük bir bağlayıcıyı gösterir. Bağlantınız kesemeden önce diğer düğmelere basmayı deneyin. Bunlara daha sonra ihtiyacınız olabilir.

Ne nedir?
NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.
SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.
CHANNEL: # ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user’in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.
PRIVATE (MSG, QUERY, WISPER): Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.
OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname’lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.
IRCOP: IRC SERVER’lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.
SERVICES’lar: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan, karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV, NICKSERV ve MEMOSERV(Service’ların kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services’lar bölümünde bulabilirsiniz)
BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT’lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar, kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot, odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.
KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user’i sadece odanın OP’lari atabilir.
OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir, yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick’lerinin yanında @ işareti vardır.
BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN’i açılana kadar. BAN’i sadece kanalın OP’lari atabilir.
INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir, yani kanal’a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.
KILL: Sadece IRCOP’ların kullanabildikleri bu komut ile user’in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server’a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.
K-LINE: IRCOP’larin bi komutu olan KLINE ile kişi server’lardan ban edilir, yani server ile bağlantısı IRCOP’un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK, diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir.

Kısaltmalar
A/S/L
Age/***/location):Yas/Cinsiyet/yer,sehir
U
you/your/sen/senin
IMO
(In My Opinion):Bence
BTW
(By The Way):Aklıma Gelmişken
IOW
(In Other Words):Başka Bir Deyişle
FYI
(For Your Information):Bilginize
LOL
(Laughing out loud:Yüksek Sesle Gülmek)
ROTFL
(Rolling On The FloorLaughing)GülmektenYerlerdeYuvarlanmak
IMHO
(In My Humble Opinion):Naçizane Fikrimce
MOTSS
(Member Of The Same ***):Aynı Cinsin Bir
Üyesi
MOTOS
.(Memeber Of The Opposite ***):Karşı Cinsin
Bir Üyesi
MOTAS
(Member Of The Appropriate ***):Uygun Cinsin
Bir Üyesi

mIRC Ingilizce bir programdir ve su anda diger dillere cevirilmis versiyonlari bulunmamaktadir.Bununla birlikte mIRC’in kullanimi zor degildir. Pek çok tuslarin,özelliklerin ve de fonksiyonlarin kullanimi oldukca kolaydir. Böylelikle komutlari ve ayarlari da..Bütün bu islemlerin ilki mIRC’in kurulumu ve IRC’ye baslangictir.(En zor kismi da sadece bu).

IRC nedir?

IRC(Internet Relay Chat-Internet Aktarimli Sohbet) Dünyanin her yerinden insanlarin katilip konustugu -daha dogrusu yazistigi- sanal bir bulusma ortamidir.mIRC’in kullanimiyla kücük bir program IRC network’ünde bulunan bir servera baglanir.Bütün serverlar birbirine baglidir ve mesajlar bir kullanicidan digerine IRC network’ünde ulastirilir.Bu sayede binlerce IRC kanalinda,yüzlerce IRC network’ünde ya da sadece bir kisiyle özel olarak tartismalara ve sohbetlere ,siz veya onlar dünyanin neresinde olurlarsa olsunlar, katilabilme imkani bulacaksiniz.Bütün insan iliskilerini, düsüncelerini ve meraklarini bulacaksiniz.

mIRC nedir?

IRC’yi kullanmak için Khaled Marmad-Bey tarafindan yazilmis olan kücük bir programa(mIRC) ihtiyaciniz var.mIRC oldukça kullanisli bir IRC programidir.mIRC’i bedava olarak Link’i Görebilmeniz İçin Kayıtlı Üye Olmanız Gerekli.Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.] adresinden alabilirsiniz.Bu dosyada size onu bilgisayariniza almak(download),yüklemek ve kullanmak konusunda yardimci olacagiz.

IRC’ye nasil katilinir?

Tasalanmayin, size mIRC’in kurulumu ve bilgisayariniza almaniz ile ilgili her türlü bilgiyi verecegiz.Eger daha önceden yaptiysaniz hemen kurabilirsiniz, eger bugün degilse yarin mutlaka.Assagida belirtilen bilgileri okumaya ve takip etmeye baslayabilirsiniz….

Birseyler kacirirsaniz paragrafi tekrar okuyun.Eger ilk seferinde anlayamazsaniz, baska adreslerde de bilgiler bulabilirsiniz.Örnegin; Irc baslangici hakkinda bilgi icin Link’i Görebilmeniz İçin Kayıtlı Üye Olmanız Gerekli.Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.] bulunsun ki bu konuda pekcok yardim dosyasi bulabilirsiniz ama simdi burayi okumaniz gerekir.

mIRC nasil bilgisayara alinir(download)?

mIRC kendi kendini bilgisayariniza kuran bir program olarak tasarlanmistir,diger Internet programlarinda oldugu gibi.Öncelikle hangi mIRC yayimini kullanmaniz gerektigini bulmalisiniz.mIRC 16 bit ve 32 bit yayimlariyla bulunmaktadir.16 bit yayimi eski isletim sistemleri icin gecerlidir,mesela Windows 3.1 yada 3.11. 32 bit yayimi ise Windows95,98,2000 ve NT icin gecerlidir.

Bahse girerimki hangisini kullanacaginizi biliyorsunuz. 16 bit icin olan sürümü mircxxs.exe olarak adlandirilmistir.”s” harfini gördünüz mü? Bu 16(sixteen)’yi anlatmaktadir.32 bit icin olan ise mircxxt.exe’dir.Burdaki “t” ise 32(thirty-two)’yi belirtmektedir.

Seciminizi yaptiginiza göre simdi download islemine gecebilirsiniz.Internet Gezgincinizi calistirin ve Link’i Görebilmeniz İçin Kayıtlı Üye Olmanız Gerekli.Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.] adresine ya da ilgili diger bir adresine baglanin.Download sayfasina gitmek icin download yerleri ile dolu olan bir link göreceksiniz.Bu degisik download adresleri önemli degildir cünkü hepsi ayni dosyayi vermektedir.Elbetteki size daha yakin bir adresten download etmeniz islemi hizlandiracaktir.Dosyayi harddiskinizde belirlediginiz ve daha sonra kolayca bulabileceginiz yere alin.Sabirli olun, mIRC in download’u birkac dakika sürebilir.

Ya simdi? Kurulum!

Dosyayi aldiktan sonra kurulumuna baslayabilirsiniz.Download ettiginiz dosyayi harddisk’inizde bulun.Bulduktan sonra dosyanin üstüne mouse ile cift tiklayin.Bu kurulumu baslatacaktir.Program size lisans dosyasini okumanizi ve mIRC’i nereye kurmak istediginizi (Destination Folder) soracaktir.Normal olarak C:mirc seklinde kurulum en iyisidir.”OK” dügmesine birkac kez basacaksiniz ve en sonunda “Install” dügmesi.iste kurulum isi de tamamlandi. Kurulum programi gerekli seyleri otomatik düzenleyecektir.
simdi mIRC’i ilk defa baslatalim.

Artik mIRC bilgisayariniza kuruldu ve kullanima hazir.Baslamadan önce Internet baglantinizin bulunmasina dikkat edin.Modem’iniz vasitasiyla baglantinizi kurun, tamam? simdi mIRC’in kücük iconunu Start(Baslat) kismindan bulun.Buna tiklayarak programi calistirabilirsiniz.

mIRC ilk defa calisacak ve Ayarlar(Options) menüsü belirecektir.Burda bazi temel bilgileri yazmalisiniz.En basta “Connect” menüsü önemlidir.Diger bölümleri unutup sadece Full Name, E-Mail address, Nickname ve Alternative kisimlarini doldurun;
Full name: (örn: CaLifoRNia iS LowE)
E-mail address: (örnteNLie@hotmail.com)
Nickname: (örn: SteNLie)
Alternative: Eger rumuzunuz kullaniyor ise birtane daha belirtmelisinizki baglanti sirasinda sorun olmasin. (örnteNLie`)
Eger isterseniz baska bir server secebilmenize karsin standart olarak Karisik US DALnet serveri belirlenmistir.Gercek adinizi ve E-Postanizi belirtmek zorunda degilsiniz, kücük “Invisible” kutusunu gördünüz mü? Size tavsiyem bunu aktif hale getirin, yani Tik isareti koyun ki, Server genelinde yapilan aramalarda kimse sizi bulamasin.

Listede Olmayan bir Servere Bağlanmak isterserin /server irc.bilgi.edu.tr seklindede bağlanabilirsin..

iste simdi hersey baglanmaniz icin hazir.”Connect to IRC Server” dügmesine tiklayin ve IRC dünyasina hosgeldiniz, Tebrikler!!En iyisi de bütün bu islemleri bir daha yapmayacaksiniz.

1. IRC nedir ve nasıl calışır?
IRC (Internet ….. Sohbet) size tum dunyadan insanlarla
istediginiz an iletisim kurma imkanI saglar.IRC kullanIcIlarIn ona
baglanabilmesini saglayan bir cok bagImsIz networkden (yada netden)
olusur.En buyuk networkler EFnet (orjinal IRC neti,genellikle 32000
kisiden fazla kullanIcI aynI anda uzerinde bulunur),Undernet,IRCnet
DALnet ve NewNet’tir.
Genellikle, kullanIcI (ornegin siz) IRC netlerinden birine
baglanmak icin ‘client’ denilen bir program calIstIrIr.Server aynI
net uzerindeki diger serverlardanbilgi alIr ve onlara bilgi verir.

Onerilen programlar (client):
* UNIX/shell: ircII
* Windows: mIRC or PIRCH
* Macintosh: Ircle
KullandIgInIz client hakkIndaki bilgileri okudugunuza emin olun!

Bir IRC networkundeki bir IRC serverIna baglandIktan sonra
genellikle bir yada birden fazla ‘kanala’ baglanIrsInIz,
digerleriyle iletisim kurabilmek icin.EFnet’te genellikle herbiri
farklI bir konuya ayrIlmIs 120002den fazla kanal vardIr.Iletisim
genel (kanaldaki herkezin yazdIklarInIzI okuyabildigi) yada ozel
(aynI kanlda olan yada olmayan iki insan arsI mesajlar) olabilir.
IRC bir ‘oyun’ degildir,ve size IRC de tanIstIgInIz insanlara
gercek hayatta karsIlIklI yada telefonda konustugunuz insanlara
davrandIgInIz kadar nezaketle davranmanIzI tavsiye ederim,aksi
halde ciddi problemlerle karsI karsIya kalabilirsiniz.
2.Bazı detaylar

Kanal isimleri genellikle bir # ile baslar, #irchelp de oldugu
gibi.Bu kanallar aynI net uzerindeki tum serverlarca paylasIlIr,
dolayIsIyla arkadaslarInIzla aynI server da olmanIz gerekmez.
(AynI zamanda # yerine & ile baslayan kanal isimleride vardIr.
Bu kanallar aynI neti paylasan tum kanallarda degilde sadece sizin
serverInIzda bulunanlardIr.)
IRC’deki tum kullanIcIlarIn bir takma ismi vardIr, smartgal yada
FunGuy gibi.KarIsIklIgI engellemek icin en iyi secim sIk
rastlanmayan bir isim secmektir, ornegin ‘john’ pek iyi bir secim
sayIlmaz.BazI betlerde isimler kimseye ait degildir,ve kanallarda.
Bu bazI karIsIklIklara yol acabilir,dolayIsIyla eger bu konularda
mulkiyetci iseniz bazI ‘servis’ leri bulunan networklerden
Undernet,DALnet yada baska kucuk netwokleri tercih etmelisiniz.

Kanallar kanal operatorleri tarafIndan idare edilir,ya da kIsaca
‘ops’.KanalI kimin girebilecegini belirleyerek (bazI
kullanIcIlarIn girisini engelleyerek ‘banning’),kimlerin cIkmasI
gerektigini belirliyerek (onlarI dIsarI atarak ‘kicking’),ve
hatta kimlerin konusacagInI belirleyerek (kanalI…’moderated’)!
kanalI kontrol ederler.Kanal operatorlerini kanallarI uzerinde
tam hakimiyete sahiptirler ve kararlarI degistirilemez.Eger bi
kanala girisiniz engellenmisse,kanal operatorune bir /msg
yollayIn ve nazik bir sekilde iceri girmenize izin verilmesini
isteyin (operatorun kim oldugunu ogrenmek icin diger bolumdeki
/who komutunu okuyun).Eger size cevap vermezlerse yada kanal
gizli durumda oldugu icin /who komutu kullanIlamIyorsa kabul
gordugunuz baska bir kanala gecin.

IRC serverları IRC adminleri ve IRC operatorleri, ‘IRC ops’
tarafIndan calIstIrIlIr.IRC operatorleri servrI kendileri idare
eder ve EFnet ve daha bircok netwokte kisisel sorunlar,kanal
istilalarI ve kaybedilen operatorlukler ve bunlar gibi
problemlerle ilgilenmezler.Onlar IRC polisleri degildir.
[Icindekiler]

3.Konusma ve komutlarIn kullanImI
Komutlar ve metin aynI yere yazIlIr. Komutlar /karakteri ile
baslar.Eger mIRC gibi bir Windows,bir cok komut mouse ile
secilmek suretiyle kullanIlabilir.Fakat yinede oncelikle temel
IRC komutlarInI ogrenmeniz tavsiye edilir.KomutlarI kullanIrken
bIrakIlacak bosluklara ve buyuk harfle yazIlacak kelimelere
dikkat ediniz.Temel komutlar butun iyi programlarda
kulanIlabilmektedir.
AsagIda bazI ornekler verilmistir.Bu orneklerde isminizin
‘isminiz’ ve icinde oldugunuz kanalInda ‘#kanalIm’ oldugunu
dusunun.
ArkadasInIz ‘MaryN’ de sizinle birlikte #kanalIm da ve
arkadasInIz ‘Tomm’ da IRC de fakat sizin kanalInIzda degil.
Bu ornekleri uygun kanal ve insan isimlerini yerine yerlestirerek
gercege uygulayabilirsiniz.
Ne yazarsanIz
Ne olur

/join #kanalIm
#kanalIm kanalIna katIlrsInIz

/who #kanalIm
Kanaldaki kullanIcIlar hakkInda bazI bilgiler verir
@ = Kanal operatoru, * = IRC operatoru

herkese merhaba
#kanalIm daki herkes <isminiz herkese merhaba yazIsInI gorur.
(Kendi isminizi yazmanIza gerek yoktur.)

/me bir pembe tavsan
#kanalIm daki herkes * isminiz bir pembe tavsan yazIsInI gorur

/leave #kanalIm
Kanaldan cIkarsInIz.

/whois Tomm
Tomm veya girdiginiz isim herneyse onun hakkInda birtakIm
bilgiler alIrsInIz.
/whois isminiz
Bu sizin hakkInIzda digerlerinin aldIgI bilgidir.
/nick yeniisminiz
Isminizi ‘yeniisminiz’ olarak degistirir.
/msg Tomm selam
YanlIzca Tomm ekranInda sizin selam mesajnIzI gorur.(Bu komutun
calIsmasI icin aynI kanalda olmanIz sart degildir.)

/ping #kanalIm
#kanalIm’daki kullanIcIlarla sizin aranIzdaki gecikmeler hakkInda
bilgi verir.
/ping Tomm
Sadece siz ve Tomm arasIndaki gecikmeler hakkInda bilgi verir.
/dcc chat MaryN
Bu MaryN’ sizin dcc chat isteminizi bildiren bir mesaj yollar.
BaglantInIn tamamlanmasI icin MaryN’nin de /dcc chat isminiz
yazmasI gerekmektedir.DCC chat /msg ‘ye gore daha hIzlI ve daha
guvenlidir.
/msg =MaryN Selam!
DCC baglantIsI kurulduktan sonra, /msg =isim mesaj formatInI
kullanInIz.( = isaretine dikkat ediniz ) DCC serverlardan
gecmediginden lag yada netsplite magruz kalmaz.Boylece daha hIzlI
iletisim saglanIr.

/help
Bir cok programda calIsan bu komutu deneyin!

/quit iyi geceler!
IRC’den tamamen cIkmanIzI saglar,ikinci kIsIm sayesinde diger
kullanIcIlar ‘***Signoff:isminiz (Iyi geceler!)’ mesajInI gorurler.

NOTE:Eger bir kanalda degilseniz, / ile baslamayan satIrlarIn bir
etkisi olmaz ve bircok komut farklI calIsIr yada digerleriyle
birlikte calIsmaz.

4. Nereye gitmeli?
Bir kanala girip bir sure yanlIz dinlemek ve konusmakla bircok sey
ogrenebilirsiniz.Yeni baslayanlar icin ,bu kanallarI deneyin:
#new2irc,#newuser,#newbies, yada #chatback.Daha kalabalIk
alternatifler ise: #hottub,#chat ve #ircbar.
mIRC programI hakkInda yardIm icin #new2mirc ya da #mirchelp’i
deneyin.
Genel irc sorularIyla ilgili yardIm icin ise #help’e
katIlabilirsiniz.

#benimkanalIm ismi ile kendi kanalInIzI olusturmak icin (eger
benim kanalIm isimli bir kanal zaten yoksa ), /join #benimkanalIm
yazmanIzla kanal acIlIr ve siz otomatik olarak operator olursunuz.


Populer Yazılar

Proxy Koruma botu  

Merhaba;
adındanda anlaşılacağı gibi bu bot proxy önlemek ve tor girişlerini biraz olsada azaltmak için hazırlanmıştır. İçeriğindeki alıntı olan kodların isimleri yazılmıştır. Saldırı alan sunucular için ideal bir uygulama. Bazı sunucularda raw mesajlarının pointerleri($1,$2,$3- vs ) değişik olabilir. Bu yüzden
eğer herhangi bir hatayla karşılaşırsanız bu başlık altına yazabilirsiniz.
Bota basit dememin sebebi ise , her mirc scriptinge yeni başlamış olan script coder için anlaşılabilir kod yapısına sahip olmasıdır. Kodlarda herhangi bir karmaşık işlem olmadığı için basit komutlar eklenerek dahada geliştirebilirsiniz.
Bot tarafımca hazırlanmıştır. Kullanımı için /bilgi yazınız.

mIRC Winamp ne dinliyorum eklentisi  

mIRC üzerinden winamp ta dinlediğiniz şarkılarınızı sohbet ortamına taşıyabilirsiniz gerek sohbet ederken ana sayfaya gerekse özel sohbet ederken özelini ze winamp ta parçalar değiştikçe bu parların şarkıcı şarkı ismi olarak karşıdaki kişilerin görmelerine ve o şarkılar üzerinde tartışmalar yada yorumlar hakkında konuşma şansına sahip olabilirsiniz. mircinizde remote kısmına ekleyerek  miricinize /song  komutunu yazınca aktif olacaktır.

Günlük Kısa Burç Yorumu  

Olabilecek en basit haliyle günlük burç yorumu botu .

Burç yorumlarınızı öğrenmek artık çok kolay botu aktif ettiğimiz kanala girip komutları uygulamak yeterli olacaktır.

mirc Helper Addon  

Merhaba arkadaşlar, bir çok serverin help kanallarıyla sıkıntısı olur size küçük çapta yardımı olacağına inandığım bir addon veriyorum bende başka biryerden almıştım LeadeR diye bir arkadaş yapmış, ben biraz daha menü ekledim ve kolaylaştırdım sadece mIRC ekleyin connect olun yeterli. güzel bişey oldu umarım işinize yarar.

Türkçe Mirc indir  

Türkçe Mirc v7.41 chat sohbet programı , siz kullanıcılar için türkçeleştirilmiş , hızlı ve kullanışlı bir mirc versiyonudur.

Türkçe mirc indirmek için aşağıdaki programı yükle linkine tıklayabilirsiniz.

mIRC çok kullanıcı grubu konferanslarda veya bire – bir özel tartışmalarda ya , iletişim paylaşmak , oynamak ya da dünya çapında IRC ağları üzerinde başkaları ile çalışmak için kullanılabilir Windows için tam özellikli Internet Relay Chat istemcisi .

Son Yazılar

Oto Reklam TCL

Otomatik Radyo TCL, veya Daha Farklı Amaçlı Kullanılabilir, Forum Reklamı, Kanal Reklamı, Yönetim Alım, Help Alım Reklamları Gibi.

Geliştirilmesi veya Düşünce Kullanıcıya Kalmış : )

Karşılama Mesajı TCL

Merhabalar,
Aslın da Bu TCL Unreal’den İstenmişti. Ancak TCL Yapımcıları Unrealden Sürekli Make Attırmak Yerine Eggdrop Bota Bu TCL’yi Yazdılar.

Ayrı Ayrı Conf’a Gerek Yok. Tek Bir Bot ve Tek Bir TCL İle İstediğiniz Kanala Göre NOTİCE veya PRİVMSG Attırabilirsiniz.

IRCServices #karantina kanalı oluşturma

İRC Sunucularında sürekli uygulanan #Karantina kanalının faydalı olduğunu düşündüğümüş olmamızdan dolayı bu kanalı oluşturmayı sizlere kodlarla anlatacağım

Rumuzu şifresiz olan kullanıcılara INFO komutunu kısıtlama.

Merhabalar,

Bu düzenlemenin amacı sunucu üzerinde,
Örnek :-> /nickserv info nick ve /chanserv info kanal komutların da çıkan info bilgilerini rumuzu şifresiz olan kullanıcılara kapatmak.

Şifresi Unutulan Nickler İçin Komut

Örnek: AspavA isimli nickin şifresini unuttuğumuz zaman şifremizi bulmamızın en kolay yolu nick kayıt ederken kullandığımız e-mail adresimizdir.

Proxy Saldırıları Engelleme

Bildiğimiz gibi proxy saldırılar genellikle yurt dışı iplerle yapılıyor ve bu saldırıları önlemek için aşşğıdaki kodları unrealircd.conf a ekliyerek sunucunuzu yurt dışına kapatıp proxy saldırılarını engelliyebilirsiniz… Yalnız şu var tam anlamıyla durduramazsınız çünkü bu TR ipli proxyleri durdurmicaktır ama şuda var genellikle yurt dışıdır ipler ve bunu koyduğunuz zaman saldırıyı yabancı ip leri yasakladığınız için enaz zararla atlatırsınız tr ipleride durdurmak için confu geniş tutulmuş BOMP yada Neostatsla birlikte OPSB modulunu kurmanızı öneririm… Eğer yurt dışından giren kullanıcılarınız varsa yazının en son unda verdiğim ikinci kodu okumanızı öneririm

Reklam Önleme Kodu

Bilindiği üzere reklam hoş karşılanmayan ve rahatsızlık verici olup günümüzde hâlâ reklamla Server geliştirmeye çalışanlara karşı size bu kodu sunuyorum.

!ekle Komutu ile Access Ekleme

Komut bilginiz yeni gelişiyorsa veya işinizi kolaylaştırmak için kullanılan bu kod gerçekten işinize yarayacaktır. 

iRC İçin Temel Komutlar

Unreal Server lerinde Kullanılan ve Bilinmesi gerektiğini düşündüğüm bazı komutları sizlerle paylaşmak istedim..
Öncelikle Userler :
Açıklama : Userlerin ( Kullanıcıların ) kullanabileceği pek fazla komut olmasa da kullanmaları gerektiği bazı komutlar da yok değildir. Örnekler ile Aşağıda belirttiğim gibi kendilerini korumaları mümkündür.
( D ) özelden mesaj almanızı engeller. ( /mode nick +D ) şeklinde kullanılır.
( d ) Kanallarda yazılan mesajları görmenizi engeller.( /mode Nickiniz +d ) şeklinde kullanabilirsiniz.( g ) GlobOps ve LocOps mesajlarını görmenizi sağlar. Pek Önerilen bir komut değildir.
( i ) Görünmez kullanıcı (/who ile yapılan aramalarda görünmez.) ( /mode Nickiniz +i ) Şeklinde kullanabilirsiniz.
( m ) /me ve /ame mesajlarının size gönderilmesini engeller. ( /mode Nickiniz +m ) şeklinde kullanabilirsiniz. Bilmeyenler için /me ve /ame mesajları tüm kanallar da aynı anda çıkan mesajlar komutudur.
( p ) /whois ve /who sorgusunda bulunduğunuz kanalları gizler. ( /mode Nickiniz +p ) şeklinde kullanılır.
( v ) Bloke edilmiş DCC mesajlarını görmenizi sağlar.( /mode Nickiniz +v ) şeklinde
kullanabilirsiniz.

Taş, Kağıt ve Makas Oyunu

Taş, Kağıt ve Makas oynamamış birisi yoktur diye düşünüyorum. Karar vermede zorlanınca oynanan bu oyun aynı zamanda arkadaşlar arasında zaman geçirmek için eğlenceli bir oyundur.

Bizde bu oyunu iRC’de botunuzla oynama fırsatını sizlere sunmuş bulunmaktayız.

 

Türk Dil Kurumu Kelime Arama Botu

Sunucu üzerinden bot yardımıyla Türk Dil Kurumu
adresinden söz aramanızı sağlayan bir tcl’dir.
Kullanımı : !tdk <aranacak-kelime>
Doğru Türkçe konuşmaya, kelimelerin anlamlarını
öğrenmeye meraklılar için oldukça kullanışlı bir tcl olduğunu düşünüyorum.

 

Günlük Kısa Burç Yorumu

Olabilecek en basit haliyle günlük burç yorumu botu .

Burç yorumlarınızı öğrenmek artık çok kolay botu aktif ettiğimiz kanala girip komutları uygulamak yeterli olacaktır.

Twitter Addon’u

Twitter Addon’u kullanım amacı kanalda belitmiş olduğunuz nick veya kelimeyi arayıp bizlere sunmaya yarıyor. Twitter’ı iRC ye taşıyan bu addon tarafımızca sizlere sunulmaktadır .

Ata Sözleri Addon’u

Atalarımızın her sözü doğrudur derler ya. Atalarımız ne söylerse gerçekleri ve doğruları söyler.

Bizde iRC ortamlarında doğruları ve gerçekleri bizimle paylaşan bu addon’u sizlere sunuyorum .

Şişe Çevirme Oyun Botu

Gençler arasında yaygın olarak oynanan şişe çevirme oyunu , artık irc de. Şişe çevirme oyun botu ile kullanıcılarınıza değişik zevkli ve farklı bir eğlence sağlayabilirsiniz. Şişe çevirme oyun botu tcl ‘dir.

Oynama Şekli;

!Varim yazarak oyuna dahil olabilirsiniz
!yokum yazarak oyundan ayrılabilirsiniz
!s Seklınde soru !c seklınde cevaplayabilirsiniz

YuzukNET içerisinde 9 Kategoriye , 78 Yazı Yazıldı , 1 Yorum Yapıldı.

YuzukNET içerisinde , 1 Misafir Yazı Okuyor.

YuzukNET Copyright (R) Registed Allowed!

  

Sohbet | Mirc | Rss | Sitemap

Mirc Addon | Mirc Kod | Mirc Bot | Mirc Script | Irc Makale